Câteva gânduri despre cea de-a treia ediție a Agendei/Diario pentru tine!ri 2019-2020

Agenda pentru tine!ri, ajunsă în acest an la cea de-a treia ediție, își propune să fie o călăuză pentru tânărul ortodox, având menirea de a însoți elevii și studenții pe parcursul anului școlar, asimilat și celui bisericesc. Bucurându-se de un conținut atât în limba română, cât și în limba italiană, Cuvântul lui Dumnezeu, gândurile culese din experiența Sfinților Părinți, a acelora care au descoperit fericirea veșnică, lucrurile minunate din viața omului și din natura înconjurătoare, reperele istorice legate de Țara-noastră, România, toate acestea îi vor ajuta pe tineri să descopere frumosul din lumea aceasta și vor fi ca o „porție” zilnică de hrană duhovnicească.

De asemenea, luând aminte la însemnările de pe fiecare pagină și la scurtele rugăciuni, vor înainta spre cunoașterea, specifică vârstei, a iubirii adevărate, îndelung-răbdătoare, binevoitoare, altruiste, izvorâtă din iubirea desăvârșită a lui Dumnezeu. Astfel, vor descoperi importanța mulțumirii în fiecare clipă a vieții pentru toate bunătățile văzute și nevăzute, a cinstirii părinților și profesorilor, precum și valoarea rugăciunii pentru sine și pentru toți oamenii.

În cuprinsul agendei se mai găsesc, pe fiecare pagină calendaristică, sfinți din fiecare zi, precizându-se răzleț și locuri din Italia unde se pot cinsti moaștele lor. Cu siguranță, agenda va  fi utilă și plăcută tuturor celor care doresc să înceapă fiecare zi cu o merindă hrănitoare de suflet, în timp ce restul paginii va fi disponibil pentru însemnări din activitatea zilnică, menținând spațiul extins de notițe pentru tinerii noștri.

Noutatea acestei a treia ediție a Agendei pentru tine!ri constă în existența, la începutul ei, a unui orar provizoriu și a unuia permanent, dar și a câtorva pagini de notițe între luni, venind astfel în ajutorul tinerilor spre a se organiza și mai bine, folosind agenda noastră.

Agenda pentru tine!ri, rod al muncii obștii Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma, își atinge obiectivul, acela de a veni în întâmpinarea copiilor noștri cu o fărâmă din dragostea lui Dumnezeu, din trăirile Sfinților și din cultura autentică a lumii, menite să închege în sufletul tânărului repere trainice, în „fuga” sa de viforul lumii și în căutarea Adevărului, propovăduit în Biserică și asumat de fiecare bun creștin.

Să ne luptăm pentru copiii noștri, să nu lăsăm ca lumea să-i schimbe, ci să urmărim ca tinerii noștri, hrăniți din Cuvântul Evangheliei și din învățăturile Sfinților, ei să fie aceia care schimbă lumea, prin purtarea lor înțeleaptă, potrivit principiilor sănătoase ale Bisericii lui Hristos!!!

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12166032