"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Liturghie Arhierească în filia Vale Martella a parohiei “Sf. Muceniță Agata” din Zagarolo

Duminică, 13 ianuarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor din nou-înființata filie Vale Martella a Parohiei „Sf. Muceniță Agata" din Zagarolo.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a îndemnat pe credincioși să caute lumina cea neînserată și veșnică a Domnului nostru Iisus Hristos, pentru a dobândi har și pace de la Dumnezeu, în râvna noastră spre a moșteni Împărăția Cerurilor. Pocăința propovăduită de Domnul nu trebuie să fie un act singular și rătăcit, ci trebuie să fie o schimbare a vieții dinspre întunericul păcatului spre lumina Învierii.

Bucuria slujirii arhierești a fost împlinită și prin binecuvântarea, de către Preasfințitul Părinte Atanasie, a lucrărilor de amenajare a lăcașului de cult. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit doi citeți și a binecuvântat un paraclisier.

Preacucernicul Părinte Gheorghe Panțir, parohul comunității, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, pentru slujire și purtarea de grijă, cât și tuturor celor care s-au alăturat acestui eveniment deosebit din viața Parohiei.

La final, toți cei prezenți au participat la agapa frățească pregătită cu multă dăruire de către credincioșii Parohiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!