"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Liturghie Arhierească în filia Vale Martella a parohiei “Sf. Muceniță Agata” din Zagarolo

Duminică, 13 ianuarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor din nou-înființata filie Vale Martella a Parohiei „Sf. Muceniță Agata" din Zagarolo.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a îndemnat pe credincioși să caute lumina cea neînserată și veșnică a Domnului nostru Iisus Hristos, pentru a dobândi har și pace de la Dumnezeu, în râvna noastră spre a moșteni Împărăția Cerurilor. Pocăința propovăduită de Domnul nu trebuie să fie un act singular și rătăcit, ci trebuie să fie o schimbare a vieții dinspre întunericul păcatului spre lumina Învierii.

Bucuria slujirii arhierești a fost împlinită și prin binecuvântarea, de către Preasfințitul Părinte Atanasie, a lucrărilor de amenajare a lăcașului de cult. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit doi citeți și a binecuvântat un paraclisier.

Preacucernicul Părinte Gheorghe Panțir, parohul comunității, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, pentru slujire și purtarea de grijă, cât și tuturor celor care s-au alăturat acestui eveniment deosebit din viața Parohiei.

La final, toți cei prezenți au participat la agapa frățească pregătită cu multă dăruire de către credincioșii Parohiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2721569