Geneza icoanei. Călătorie în căutarea unei Europe pierdute.

 

În cadrul Anului Omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și la invitația Parohiei Nașterea Domnului și Sfântul Apostol Andrei din Ploiești, părintele Protopop Gabor Codrea a susținut conferința cu titlul: Geneza icoanei. Călătorie în căutarea unei Europe pierdute.

Au fost amintite rădăcinile profund creștine ale identității europene din care fac parte Sinoadele Ecumenice, misiunile de încreștinare a slavilor, germanilor și celorlalte popoare din nordul Europei, dar și cinstirea icoanelor - spiritualitate de mult pierdută de confesiunile creștine occidentale.

De asemenea, s-a vorbit despre procesul de formare a limbajului iconografic, plecând de la arta portretului în cultura greacă și romană, trecând prin arta catacombelor și subliniind  modul în care Sfânta Scriptură, Sinoadele Ecumenice, Sfinții Părinți, slujbele bisericești și scrierile apocrife sunt cuprinse în spiritualitatea iconografică.

Conferința a fost urmată de un dialog interesant și folositor.

Invitația a fost și un prilej de a învăța din experiența parohiilor din zonă în slujirea săracilor și în catehizarea copiilor, tinerilor și adulților.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici