Conferință Preoțească și Adunare Protopopială în Toscana

 

Majoritatea preoților din Protopopiatul Ortodox Român Toscana s-au întâlnit astăzi pentru a lua parte la conferința din luna februarie, 2017, în parohia „Sfântul Antonie cel Mare” din Lucca.

După slujirea în sobor a Acatistului Maicii Domnului - Prodromița, Părintele Gabriel Dumitru de la parohia „Sfântul Mare Mucenic Mina” din Pistoia a susținut conferința cu titlul: Prevederi canonice, juridice (regulamentare) și hermeneutice (din trecut și de azi) privitoare la icoane și pictura bisericească. Icoana în cultul ortodox: afirmare a credinței ortodoxe, memorial biblic și eclezial, chemare la rugăciune și sfințenie, frumusețe a Casei Domnului.

La final, s-au discutat câteva aspecte referitoare la activitățile sociale și cele cu tinerii la nivel de protopopiat.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici