Postul – perioada în care înţelegem că viaţa nu este doar mâncare şi băutură


Dacă Dumnezeu poate ajuta pe om să vieţuiască fără mâncare în tot timpul existenţei lui pământeşti, cu atât mai mult o poate face aceasta pentru viața viitoare. Nu e vorba de o putere exercitată de Dumnezeu asupra omului din afară, ci de Dumnezeu aflat în om. În măsura desăvârşirii acestuia, nu mai are nevoie de mâncare.

Dumnezeu priveşte la noi cu grijă deosebită când mâncăm, pentru că atunci hrănirea trupului este o mai mare ispită de a cădea în poftele trupeşti. Atunci ne stau şi îngerii mai mult împrejur, luptând cu demonii care atunci ne ispitesc mai mult.

(Alexandru PrelipceanSpiritualitate creștină și rigoare științifică: notele de subsol ale filocaliei românești, II, Editura Doxologia, 2013, pp. 24-25)


Distribuiți:
Scroll Up