Etapa națională a Festivalului Bucuriei – Ediția a XI-a | Loppiano – Firenze


An de an, a devenit o minunată tradiție ca tinerii din parohiile Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei să participe la un concurs în care baremul are un singur reper, acela al bucuriei pe care tinerii o exprimă atunci când prezintă în fața spectatorilor reprezentațiile lor artistice, plastice sau sportive. În acest an, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu participarea Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, cu jertfa Departamentului pentru Tineret al Episcopiei și cu implicarea celor două protopopiate gazdă din Toscana, etapa națională a Festivalului Bucuriei (ediția a XI-a) a avut loc duminică, 9 iunie 2019, în localitatea Loppiano, de lângă capitala Toscanei, Firenze.

Festivalul-concurs dedicat Bucuriei s-a desfășurat pe trei secțiuni principale: secțiunea artistică (spectacole de cântec și poezie, piese de teatru), secțiunea plastică (pictură, desen, pirogravură) și secțiunea sportivă (fotbal, tenis de masă și volei).

Cuvântul de început al Festivalului Bucuriei a aparținut Preacucernicului Părinte Doru Gârboan, Consilier al Departamentului pentru Tineret al Episcopiei noastre, care i-a felicitat pe cei calificați în faza națională a concursului, îndemnându-i să se mobilizeze spre a interpreta cu multă voie bună și bucurie reprezentațiile lor. De asemenea, Părintele Doru a ținut să adreseze un cuvânt de mulțumire organizatorilor acestui eveniment, celor două protopopiate din Toscana, prin purtarea de grijă a Preacucernicilor Părinți Protopopi Ioan Trandafir Bobârnea și Ciprian Calfa.

După ce tinerii și-au exersat talentul în familia și în parohia din care provin fiecare dintre ei, apoi și-au împărtășit priceperea în faza protopopială a festivalului, aceștia s-au prezentat cu multă bucurie în fața celor prezenți, tema principală a programului de anul acesta fiind satul românesc, o viziune artistică și plastică asupra tradițiilor noastre românești văzute prin ochii curați ai tânărului.

În timpul în care juriul a deliberat spre a desemna câștigătorii, Preacucernicul Părinte Doru Gârboan a prezentat o apariție editorială dedicată tinerilor, a treia ediție a Agendei/Diario pentru tine!ri 2019/2020, editată cu purtarea de grijă a obștii Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de la Roma, agendă ce se dorește a fi nu numai un spațiu pentru notițele tânărului, ci și o călăuză duhovnicească și un izvor de cunoaștere din învățăturile Sfinților Părinți ai Bisericii.

După deliberarea juriului, a urmat festivitatea de premiere, moment de emoție și de maximă bucurie pentru tinerii concurenți, aceștia primind diplome din partea Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania. Preasfinția Sa a amintit că cea mai bună investiție pe care o putem face în lumea aceasta este să menținem în sufletul tânărului curăția și gingășia specifică vârstei, în așa fel încât lucrarea noastră cu tinerii de astăzi să ne ofere nădejdea unei mai bune zile de mâine, un viitor în care jertfa activităților dedicate tinerilor să aducă roade societății și Bisericii. De asemenea, Preasfințitul Atanasie i-a declarat pe toți tinerii participanți drept câștigători, întrucât au fost „campioni ai bucuriei, reușind nu doar să-și prezinte momentele cu zâmbetul pe buze, ci să și bucure întregul auditoriu prezent”.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Distribuiți:
Scroll Up