În ce mod ne trezește Hristos la realitate ?


 

În seara zilei de 29 martie, la parohia “Nașterea Maicii Domnului” Roma 2, în prezența PS-ului Atanasie de Bogdania, a avut loc conferința susținută de PS Ignatie, Episcopul Hușilor, cu tema “În ce mod ne trezește Hristos la realitate?”. Aceasta face parte din cadrul proiectului “Serile Filocalice”, proiect dedicat tinerilor, organizat de către Nepsis Roma, ajuns la a IIa ediție, cu scopul de a ne pregăti cât mai bine pentru Învierea Domnul nostru Iisus Hristos.
Preasfințitul Ignatie și-a început cuvântul vorbindu-ne despre realitate, cuvânt sau concept care este diferit pentru fiecare dintre noi. Amintindu-ne de parabola Fiului Risipitor (Luca XV, 11-32), a subliniat faptul că este un reper duhovnicesc, mai ales pentru noi, tinerii, pentru că putem fi cu toții fii risipitori. 
Ne-a vorbit despre Pescuirea minunată a apostolilor (Luca V, 1-11) care, pescari fiind, s-au întors pe mare și au aruncat mrejele, după o noapte în care nu au pescuit nimic, doar pentru că așa le poruncise Mantuitorul, arătând ascultare față de  Domnul. În acest fel “acei pescari”  au dat start schimbării lor, devenind apostoli, lucru realizabil pentru fiecare tânăr creștin în parte.
Ne-a amintit  de părintele Sofronie care ne spune: ” Întoarcerea la Hristos începe când conștientizezi iadul păcatelor tale” și cu, și din, acest iad, nu ne pierdem ținta, care este Hristos. Preasfințitul l-a citat și pe părintele Arsenie Papacioc care ne învață să ne asumăm păcatele celor de lângă noi, să suferim împreună cu aceștia, pentru că așa ajungem să nu-i mai judecăm. Toate acestea,  împreună, sunt căi prin care Mântuitorul ne trezește la realitate, la realitatea Lui.
La final Preasfințitul a răspuns la întrebările și frământările tinerilor, ajutându-i să-și lămurească nedumeririle.
Slavă lui Dumnezeu pentru plăcuta și mult dorita prezență a Preasfințitului Ignatie, pe care îl mai așteptăm în mijlocul nostru!

Distribuiți:
Scroll Up