Congresul aniversar Nepsis Italia 2018 – 10 ani de tineri Nepsis în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei –

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 8 decembrie 2018, la Roma, a avut loc Congresul aniversar Nepsis Italia, la împlinirea a 10 ani de existență a Frăției Tinerilor Ortodocși Români din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Evenimentul, dedicat tinerilor ortodocși români din toată Italia, a avut loc în incinta Complexului Seraphicum din Roma și a debutat cu slujba de Te Deum oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, alături de un sobor de preoți.

După rugăciunea de mulțumire adusă Bunului Dumnezeu, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a deschis în mod solemn Congresul aniversar, făcând un periplu emoționant în care a prezentat succint lucrarea Frăției Tinerilor Ortodocși din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în acești 10 ani de existență, a dărui tânărului pe Hristos neînsemnând altceva decât a asigura întregii lumi un viitor mai bun și mai pătruns de duhul iubirii Sale.

„Credința ca exercițiu de mărturisire a unității”! Acesta este titlul conferinței pe care Preacucernicul Părinte Profesor Constantin Necula, de la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, a susținut-o pentru tinerii veniți în număr mare la cel mai important eveniment din cuprinsul anului dedicat acestora. Părintele Constantin i-a provocat pe tineri la o meditație despre cum să-L mărturisești pe Hristos în lumea de astăzi.

Asociația culturală “Rediviva”, prin doamna preoteasă Violeta Popescu, a prezentat mai multe apariții editoriale menite să aducă la îndemâna tinerilor români, familiarizați cu limba italiană, dar și italienilor, cărți traduse din limba română în italiană, unele ediții fiind chiar lingvistice. Apoi, a fost vizionat un scurt film în limba italiană de prezentare a activității asociației, cu un accent sporit pe prigoana regimului comunist în România, o realitate cruntă ce aparține acestui Centenar de la Marea Unire.

După vizionarea filmului aniversar Nepsis Italia 10 ani, a urmat o agapă frățească, după care tinerii au fost împărțiți în ateliere de discuții pe diferite teme. A urmat tradiționala Colindă a tinerilor Nepsis, concluziile atelierelor și un nou moment emoționant, defilarea Stindarului Unirii, în timpul intonării imnului național „Deșteaptă-te române”, în cadrul unei tematici aparte, România 100, dedicată sărbătoririi Centenarului Marii Uniri.

Congresul aniversar Nepsis s-a bucurat și de un recital de colinde susținut de către două grupuri corale profesioniste, grupul coral „Sf. Potițiu” și corul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Botoșani.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a încheiat în mod festiv Congresul aniversar 10 ani de Nepsis Italia, printr-un cuvânt de mulțumire adresat atât tuturor tinerilor prezenți, cât și celor care s-au ostenit cu buna organizare a evenimentului, voluntarilor implicați și, în mod particular, Departamentului pentru Tineret al Episcopiei, care lucrează cu timp și fără timp, prin toată echipa implicată în numeroasele activități cu tinerii.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Te voi lăuda, Doamne, că sunt o făptură așa de minunată.

Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte (Psalmi 138, 14)


Distribuiți:
Scroll Up