Viaţa Sfinților 7 tineri din Efes


 

Sfinții șapte tineri din Efes sunt: Maximilian, Exacustodian, Iamvlih, Martinian, Dionisie, Ioan și Constantin. Ei au fost ostași și au trăit în vremea împăratului Deciu (249-251). Au refuzat să participe la un festival păgân și s-au rugat lui Dumnezeu ca toți creștinii care erau torturași din cauza credinșei lor, să fie mântuiți.
Când au aflat că numele lor au fost citate acuzator înaintea împăratului, ei s-au ascuns într-o peșteră. Aflând împăratul despre aceasta, a poruncit zidirea intrării în peșteră, ca aceștia să moară prin înfometare sau sufocare.
Pentru ca faptele lor să fie ținute minte de cei ce vor urma, Teodor și Rufin, doi creștini, au scris pe două table de plumb viața lor și le-au pus lângă pietrele ce astupau peștera.
Dar Dumnezeu, prin purtarea Sa de grijă, a adus somn asupra celor șapte tineri, care a durat două sute de ani.
Amintim ca în vremea împăratului Teodosie s-a ivit o dispută despre învierea morților. Teodosie s-a rugat mult lui Dumnezeu să-i descopere adevărul.
Și ca răspuns, în timpul disputei, niște păstori au luat piatra cu care era zidită peștera pentru a face un zid de împrejmuire pentru staulul oilor. În acel moment, cei șapte tineri s-au trezit din somnul de sute de ani. Această minune a întărit credința oamenilor în înviere. După o săptămână de la minunata lor trezire, tinerii au adormit somnul morții celei firești, întru așteptarea Învierii de obște.
Împăratul Teodosie a dorit să ia și să așeze trupurile lor în racle de aur, însă tinerii s-au înfățișat în vis înaintea împăratului și i-au cerut să fie lăsați în peștera în care au adormit întâi.

Citește mai multe informații aici: https://doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfintilor-7-tineri-din-efes


Distribuiți:
Scroll Up