TABĂRA EMILIA ROMAGNA I „NU UITA CĂ EȘTI ROMÂN” TOSSIGNANO, 2018


 

Cu binecuvântarea PreaSfințitului Părinte Episcop Siluan, în perioada 17-23 iunie s-a desfășurat TABĂRA de educație religioasă „NU UITA CĂ EȘTI ROMÂN”. Evenimentul, aflat la a VI-a ediție, a reunit 51 de copii din protopopiatul Emilia Romagna I, într-o deosebită locație turistică – Tossignano, în vecinătatea orașului Imola.

Obiectivul sau viziunea taberei noastre este promovarea valorilor românești și a tradiției religioase și populare ale neamului nostru, conștientizând-ui pe copii de apartenența lor la MAREA FAMILIE A ORTODOXIEI, cât și de faptul că își trag seva identitară din frumosul și bogatul tezaur al neamului nostru românesc.

Cei 51 de copii participanți au fost împărțiți în patru grupe, având fiecare câte un sfânt ocrotitor: Sf. Neagoe Basarab, Sf. Potițiu, Sf. Ioan Valahul și Sf. Filofteia, toți adevărate exemple de viețuire și de asumare a ortodoxiei. Activitățile propuse s-au concretizat în ateliere de lucru, menite să stârnească și să acapareze interesul participanților la tabără. Ateliere precum: Atelier de toacă, Atelier de muzică, Atelier de comunicare și relaționare, Ateliere de creație artistică, Atelier de iconografie, Atelier de istorie și tradiție „România 100”; nu au lipsit jocurile sportive, concursurile cu probe și premii, concursurile de talente, olimpiada sportivă, piscina, ieșirile și drumețiile. Valorile promovate în cadrul atelierelor noastre: credința, creativitatea, curajul , bucuria de a fi autentici; filantropia– printr-o contribuție responsabilă la societatea în care trăim; dragostea, față de Dumnezeu, față de colegi, față de părinți – am învățat cum să construim relații pe termen lung bazate pe respect, încredere și iubire față de celălalt;

Toate aceste activități s-au desfășurat între Rugăciunea de dimineață și cea de seară; Sf. Liturghie a încununat lucrarea noastră în tabără prin cântare și împărtășirea tuturor copiilor participanți în tabără.

Echipa care a contribuit permanent la buna desfășurare a activităților a fost: pr. Doru Vasile Gârboan – director de tabără; coordonatorii de activități: Pr. Constantin Totolici, P-sa Anca Totolici și P-sa Mihaela Gârboan; animatorii taberei: Veronica Ciulina, Teodora Totolici, Andrei Băluț și Petre Monea; fotografii taberei echipa Cufăr de amintiri, fiecare dintre ei implicându-se trup și suflet pentru buna desfășurare a activităților propuse.

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate darurile revărsate peste tinerii participanți, cât și peste cei care au jertfit din timpul și energia lor pentru a dărui copilașilor prezenți o fărâmă de emoție, învățătură și bucurie.


Distribuiți:
Scroll Up