Veniţi popoarelor să ne îndulcim de aceste prea mărite minuni; că prin aceasta Adam din stricăciune s-a mântuit, fiind aceasta Chivot nu de Noe, ci de Dumnezeu făcut. De demult n-a putut Moisi să vadă pe Dumnezeu în rugul cel înfocat; iar acum pe cel ce dintru dânsa s-a născut, tot pământul îl ştie Fiu al lui Dumnezeu; către care Maica sa pentru noi se roagă. Drept aceasta noi o preamărim astăzi, ca pe Maica lui Dumnezeu; că pentru noi roagă Născătoarea de Dumnezeu, pe Dumnezeu cel mai înainte de veci.

ICOS

 

 

SUSȚINEȚI PROIECTUL SOCIAL “BRAȚELE PĂRINTEȘTI”

SUSȚINEȚI PROIECTUL SOCIAL

“BRAȚELE PĂRINTEȘTI”

 

Brațele Părintești este un proiect implementat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prin care, în aceste vremuri grele, sunt adoptați la distanță, copii din familiile nevoiașe din Romania și din Republica Moldova, asigurându-le haine, alimente și rechizite școlare.

 

Cei care doresc să sprijinească acest proiect, o pot face prin donații în contul:

 

“San Lorenzo dei Romeni ONLUS”:

Banca  MONTE DEI PASCHI DI SIENA – Filiale 8626 (Roma – Ciampino)

IBAN: IT 17 G 01030 39550 000000776834

Share

Facebook

 

 

Twitter

 

L'icona del giorno

 

 

Calendario Ortodosso

 

 

 

I giovani ortodossi

Immagini casuali

padova_cumparare.jpg

Nepsis

NEPSIS

 

 

 

La Cattedrale

construimcatedrala.ro