Viaţă de sfinţenie, şi stâlpare de chinuire, floare preasfinţită, şi rod de Dumnezeu dat credincioşilor, prea sfinţite, pururea înflorind te-ai dăruit. Ci ca cela ce ai fost împreună cu mucenicii pătimitor, şi cu Ierarhii împreună pe scaun şezător; roagă-te lui Hristos Dumnezeu, să se mântuiască sufletele noastre.

 

Troparul Sfântului Sfinţit Mucenic Clément episcopul Anghirei

 

Știri din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

SUSȚINEȚI PROIECTUL SOCIAL “BRAȚELE PĂRINTEȘTI”

SUSȚINEȚI PROIECTUL SOCIAL

“BRAȚELE PĂRINTEȘTI”

 

Brațele Părintești este un proiect implementat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prin care, în aceste vremuri grele, sunt adoptați la distanță, copii din familiile nevoiașe din Romania și din Republica Moldova, asigurându-le haine, alimente și rechizite școlare.

 

Cei care doresc să sprijinească acest proiect, o pot face prin donații în contul:

 

“San Lorenzo dei Romeni ONLUS”:

Banca  MONTE DEI PASCHI DI SIENA – Filiale 8626 (Roma – Ciampino)

IBAN: IT 17 G 01030 39550 000000776834

Share

Știri din EORI

Facebook

 

Twitter

 

L'icona del giorno

 

 

Calendario Ortodosso

 

 

 

I giovani ortodossi

Immagini casuali

IMG_20150614_140619.jpg

Nepsis

NEPSIS

 

 

 

La Cattedrale

construimcatedrala.ro