Despre Sfânta Taină a Spovedaniei

 

 

Iubiți cititori ai acestei merinde pentru suflet, având în vedere că anul 2015 a fost proclamat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „An Omagial al Misiunii Parohiei și Mănăstirii azi” și ca „An Comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii”, am socotit potrivit să ne îndreptăm atenția către ceea ce spun câțiva dintre Sfinții Părinți despre importanța Sfintei Taine a Spovedaniei în viața creștinului și despre felul cum ea se cuvine a fi făcută, pentru a aduce cât mai mult folos celui care o împlinește.

Astfel, în cuvintele pe care le-am ales pentru această ediție a Merindei pentru Suflet veți descoperi câteva sfaturi și îndrumări inspirate de Dumnezeu și dăruite nouă prin Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina (1846-1920, Mitropolit al Pentapolei între 1889-1890), prin Sfântul Teofan Zăvorâtul (Episcop de Tambov între 1859-1863 și Episcop de Vladimir între 1863-1866), prin Sfântul Cuvios Porfirie Kavsokalivitul (+1993), prin  Sfântul Cuvios Paisie Aghioritul (+1994) și prin Părintele Arsenie Boca (+1989), urmate de câteva scurte ziceri ale altor sfinți și îndrumători de suflete. Nădăjduim că, prin varietatea lămuririlor pe care le aflați în cuvintele pe care le-am ales, fiecare dintre cei care le veți citi veți putea primi ceea ce vi se potrivește pentru a merge în siguranță pe calea cea adevărată ce duce spre pocăință și care ne deschide ușile spre Împărăția Lui Dumnezeu.

           

            Dumnezeu să vă dea fiecăruia folosul cel înnoitor de suflet și mântuitor.

 

Preasfințitul Părinte Episcop

 

† SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Căutare

Instagram

  5 X 1000

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11108908