Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului tatălui părintelui Lucian Vasilache (Marcellina)

Preacucernice Părinte Lucian,

Doamnă preoteasă,

Îndoliată Familie,

Hristos a Înviat!

 

Am aflat cu întristare despre trecerea la cele veșnice a robului lui Dumnezeu Vasile - bunic, tată, soț și socru, pentru cei care faceți parte din familia lui.

La acest moment de încercare pentru întreaga voastră familie, mă rog, împreună cu membrii Administrației Eparhiale, cu clerul, monahii și credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea păcatelor și veșnica odihnă a sufletului robului Său Vasile, acolo unde toți drepții se odihnesc.

Vă încredințăm, pe toți cei rămași întristați de pe seama decesului robului lui Dumnezeu Vasile, că  plecarea sa din lumea aceasta, în această binecuvântată perioadă a Săptămânii Luminate, înseamnă o mare binecuvântare și un mare privilegiu, menite să vă prefacă întristarea în bucurie. De aceea, ne rugăm Mântuitorului Hristos, Biruitorul morții, să reverse peste voi toți harul Său și să vă încredințeze că robul Său Vasile a plecat din această lume cu nădejdea învierii și a vieții veșnice, cerurile fiind deschise spre a-i primi pe toți robii lui Dumnezeu.

Veșnică pomenire sufletului robului lui Dumnezeu Vasile!

Cu părintească binecuvântare și cu îmbrățișare întru Hristos Cel înviat familiei îndoliate,

 

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11731450