Mesaj de condoleanţe cu ocazia înmormântării în România (12 august 2018) a

Preotesei Ioana (Apetrei) de la Parohia „Botezul Domnului” –  Monterotondo (Roma)

Iubite Părinte Alexandru,

Îndoliată  și mult încercată Familie,

Preacucernici Părinți slujitori,

Iubiți frați și surori întru Domnul,

Cu părintească durere, am aflat că, în dimineața zilei de miercuri, 8 august 2018, Preoteasa Ioana (Apetrei), soția Părintelui Alexandru de la Parohia „Botezul Domnului” din localitatea Monterotondo (Roma - Protopopiatul Lazio 2), a încetat din viață, la vârsta de doar 36 de ani, în urma unei scurte, dar grele suferințe.

În aceste momente de încercare pentru Familia Preotesei Ioana și, în mod special, pentru Părintele Alexandru, rămas singur pentru a-l îngriji și a-l crește pe fiul lor, Nicolae, nou-născut în mod prematur, la doar 7 luni și jumătate, în urmă cu două săptămâni,  Îl rugăm pe Mântuitorul Hristos Cel înviat din morți, împreună cu toți clericii, monahii și credincioșii din Eparhia noastră, să odihnească sufletul roabei Sale, Ioana, Preoteasa, în lumina cea neînserată a Împărăției Sale, unde drepții ca luminătorii strălucesc, și să mângâie familia îndoliată și pe toți cei care azi sunt întristați de plecarea sa dintre noi.

Îl încredințăm pe fratele nostru împreună-slujitor în Italia, Părintele Alexandru de părintească noastră compătimire, de tot sprijinul nostru și de rugăciunea noastră pentru dânsul, precum și pentru toți membrii familiei îndoliate a Preotesei Ioana. 

Întru fericită adormire, veșnică odihnă dă, Doamne, sufletului adormitei roabei Tale, Ioana, Preoteasa, și îi fă ei veșnica pomenire. 

VEȘNICA EI POMENIRE!

Cu părintească durere și cu arhierească binecuvântare,

† Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

Instagram

  5 X 1000

   

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   

   

  Numărul total de vizitatori

  11783494