Mesaj de condoleanțe la trecerea în veșnicie a roabei lui Dumnezeu MARIA, mama sorei noastre Simioana Dalban - Oficiul de Contabilitate al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Stimată soră întru Hristos, Simioana,

Îndoliată Familie,

HRISTOS A ÎNVIAT!

Am aflat cu întristare despre trecerea în veșnicie, după o grea suferință, a roabei lui Dumnezeu Maria, mama, soția și respectiv bunica frățiilor voastre.

Mare taină este viața omului și a fiecărei persoane în parte! Taină ce începe la ivirea ei în pântecele matern, atunci când Dumnezeu, Izvorul vieții, binevoiește să-i dea viață; taină ce se descoperă, mai întâi, celor din familie, odată cu venirea pe lume, și se desfășoară, pe parcursul întregii vieți, împărtășindu-se, pe fragmente, celor pe care îi cunoaște și cu care își petrece răstimpul, până la despărțirea de lume aceasta.

Ceea ce pentru această lume înseamnă un sfârșit, înseamnă, pentru veșnicie, un început. De aceea, conștiința populară creștină consideră ieșirea din viața aceasta ca pe o „mutare”, de la osteneala, necazurile și suferințele inerente ei, la „loc de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea”. De aceea, ne rugăm ca cea care „s-a mutat” din viața aceasta, să dobândească mult așteptata odihnă a ostenelii sale și să se învrednicească de bunătățile cerești.

În aceste momente, ne alăturăm și noi, credincioșii, monahii și clericii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vouă, celor care o înconjurați pe roaba lui Dumnezeu MARIA, și Îl rugăm pe Hristos Domnul, biruitorul morții, să primească sufletul ei în Împărăția Sa și să-l așeze în ceata sfinților Săi.

Veșnică să fie pomenirea ei, din neam în neam!

Cu arhierească îmbrățișare și binecuvântare familiei îndoliate,

†  Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Căutare

Apostolia

Instagram

  5 X 1000

   

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11471673