Arhiepiscopul Teofil Ionescu

(1896 -1975)

 

 

Arhiepiscopul  Teofil Ionescu s-a născut pe data de  14 octombrie 1896, în comuna Bobocu din judeţul Buzău. A pășit de tânăr pe cărarea slujirii lui Dumnezeu, astfel încât, la paisprezece ani absolvea Școala de Cântăreți Bisericești din Buzău. Cinci ani mai târziu, în 1915, se călugărește la Mănăstirea Tismana și este hirotonit ierodiacon.

În anul 1918 este chemat la București unde va rămâne douăzeci și unu de ani, îndeplinind pentru început ascultarea de protopsalt al Catedralei Mitropolitane și director al Școlii de Cântăreți Bisericești. Între timp își definitivează studiiile teologice, este hirotonit preot și numit titular la Catedrala Mitropolitană, unde va sluji timp de unsprezece ani, până în anul 1939, când este numit paroh al Bisericii Ortodoxe din Paris, aflată sub jurisdicția canonică a Patriarhiei Române.

În anul 1942 a fost ridicat de către Patriarhul Nicodim la treapta de arhimandrit mitrofor. A rămas la Paris până în anul 1946 când, încheind un prim capitol european al activității sale, pleacă în America. Între timp, a obținut titlul de doctor la Facultatea de teologie Protestantă din Paris. O dată ajuns în America, s-a stabilit la Ditroit, unde a obținut postul de paroh la Biserica Sfântul Simeon, aflată sub jurisdicția episcopului ortodox român Valerian Trifa.

Cu toate că era rezident în America, în anul 1949 a fost numit de către Mitropolitul Visarion Puiu, recent revenit la Paris, vicar al său, pentru proaspăt înființata Eparhie Ortodoxă Română a Europei Occidentale. A fost hirotonit arhiereu cinci ani mai tîrziu, de către Mitropolitul Visarion Puiu, împreună cu Arhiepiscopul Ioan Maximovici și  episcopul rus de Paris, Preasfințitul Natanail, în Biserica Sfântul Nicolae din Versailles. Cu toate că a fost hirotonit arhiereu pentru Episcopia din Paris, pe fondul unei situații confuze a diasporei românești locale, s-a întors curând în America, unde a întemeiat Episcopia Românească din Canada.

În luna iunie a anului 1958, ortodocșii români din capitala Franței îl recheamă pentru a-i arhipăstori. Situația era însă la acea oră mult schimbată față de data hirotonirii sale, deoarece Mitropolitul Visarion Puiu nu a găsit fundamentul uman sperat pentru bunul mers al eparhiei sale, și a desființat-o, astfel încăt Teofil Ionescu era chemat să conducă o instituție eclesiastică ce nu mai exista, în fapt. În atare situație, Vlădicul Teofil se concentrează mai mult asupra procesului de reglementare a ordinii canonice a Bisericii Române din Germania, aflată sub jurisdicția Patriarhiei Ecumenice. Scopul său era acela de a o retrage de sub această tutelă canonică, pentru a o integra Episcopiei Române din Franța. Intenția sa a fost răstălmăcită de unii contemporani, partizani ai propriilor ambiții de implicare în viața Bisericii din diaspora locală.

În anul 1964, după moartea Mitropolitului Visarion Puiu, preasfințitul Teofil Ionescu s-a mutat la Paris, păstrând ca deziderat personal organizarea canonică a românilor  care formau diaspora Europei occidentale.

La începutul anului 1972, episcopul Teofil solicită primirea episcopiei sale, în jurisdicția Patriarhiei Române, cerere aprobată de Sinodul Permanent la 10 martie 1972 și confirmată de Sfântul Sinodul al Bisericii Ortodoxe Române la 28 aprilie 1972.  Acesta, în ședința din 12 decembrie 1974, îl ridică la rangul de arhiepiscop, hotărând totodată și ridicarea Episcopiei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală la treapta de arhiepiscopie, cu titulatura «Arhiepiscopia Ortodoxă Română pentru Europa Centrală și Occidentală».

Un an mai târziu, la 9 Mai 1975, Vlădica Teofil s-a săvârşit din viaţă. A fost înmormântat în cimitirul Mont Parnasse din Paris, într-un cavou, în care îşi dorm somnul de veci -în aşteptarea Învierii- Vartolomeu Snagoveanu, fondatorul Capelei Ortodoxe Române din Paris,  Mitropolitul Visarion Puiu, ieromonahul Pahomie Boldeanu, şi părintele Vasile Boldeanu .

 

  Pr. Trandafir Vid

Căutare

Apostolia

Instagram

  5 X 1000

   

  Reportaje EORI

  Catedrala Neamului

  construimcatedrala.ro

  Tinerii ortodocși

  Nepsis

  Vă Recomandăm

   

  Numărul total de vizitatori

  11553831