Dacă nu simți iubire pentru tot, nu iubești deloc. Dacă nu mulțumești omului, nu mulțumești nici lui Dumnezeu. Dacă recunoști pe Dumnezeu în inima ta, Îl recunoști și în semenii tăi și pretutindeni.

A iubi pe Dumnezeu înseamnă să știi să jertfești totul pentru El. Iubiți mult, iubiți frumos, iubiți rana și pe cel care v-a făcut rana. Oamenii buni vă ajută la mântuire mult, dar cei mai răi și mai mult. Toate veacurile au fost pline de dușmani, dar dușmanii din veacul acesta au umplut Cerul de sfinți.

Nu mai există lume rea dacă iubești măcar puțin. Duhul rău se teme cu groază de o inimă care arde și care adică vede pe Domnul Hristos în fiecare om și în fiecare gând de a judeca un om. Aceasta este pacea cea mai adevărată, cea mai biruitoare.

Părintele Arsenie Papacioc 1914-2014 . O sută de ani de la naștere- Editura Basilica, București, 2014.