Merinde cotidiană pentru suflet

 

NOTĂ: Filocalia XI – SFINȚII VARSANUFIE ȘI IOAN Scrisori duhovnicești – Traducere, introducere și note de Pr. Prof. Dumitru Stăniloae (ediție electronică)

 

 

23. Întrebarea aceluiași către același mare Bătrân: Te rog, Părinte și învățătorule, să nu te superi pe mine pentru cele ce le greșesc și să-mi dai un canon (un îndreptar) cum trebuie să mă folosesc de psalmodiere, de post și de rugăciune. Și dacă trebuie să fac o deosebire între zile.


R ă s p u n s: Frate, dacă ai fi luat aminte la cuvintele cererilor tale, ai fi avut puterea să le înțelegi. Dacă mă socotești Părinte și învățător, cum crezi că mă pot supăra ? Căci Părintele este îndurător și nu se lasă nicidecum stăpânit de supărare și învățătorul e îndelung răbdător și străin de orice supărare.
Iar în privința dreptarului de care m-ai întrebat, multe sunt căile pe care se poate intra prin poarta strâmtă la viața veșnică. Iată, Domnul Hristos îți spune pe scurt cum trebuie să intri. Lasă regulile oamenilor și ascultă pe Cel ce zice: "Cel ce rabdă până la sfârșit, acela se va mântui" (Mt. 10, 22). Dacă deci nu are omul răbdare, nu va intra în viață. Așadar nu cere o poruncă, pentru că nu vreau să fii sub lege, ci sub har[1].

Căci s-a zis: "Pentru cel drept nu este lege" (I Tim. 1,9). Iar noi vrem ca tu să fii cu cei drepți. Ține dreapta socoteală, cârmuind ca un bun cârmaci vasul printre vânturi. Când ești bolnav, ține-te de cele ce ți-am scris, potrivit stării tale. Iar când ești sănătos, împlinește-le iarăși după starea ta. Căci când se îmbolnăvește trupul, nu cere hrană după obișnuința lui. Deci nici în privința aceasta nu se lucrează după vreo regulă.

Iar cât despre zile, să le ai pe toate deopotrivă sfinte, bune. Fă așadar toate cu înțelepciune și vei ajunge la viața cea în Hristos, Domnul nostru, Căruia se cuvine slava în veci. Amin.[1] Cine crede în Hristos, primește harul ca putere a iubirii Lui care-i dă și lui puterea iubirii neîngustată de lege. Și cine iubește, este și tare și liber și în veșnică înaintare. Împlinește tot binele din dragoste pentru Hristos, pentru că-i place Lui. Și El îi dă aripi în larg.

Castiglione delle Stiviere

Castiglione delle Stiviere

 

Parohia Sfântul Ioan Gură de Aur (27 ianuarie) / Parrocchia San Giovanni Crisostomo (27 gennaio)

Biserica: Via Kennedy 20, Zona Cinque Continente

email: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I, CENTRU - SUD 

 

Preot Croitoru Sorin

mobil: 0039 320 373 61 80;

mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.%20" style="font-size: 12px; line-height: 1.3em;">Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.

 

Se mai slujește și la:
*ASOLA (Biserica: Chiesa S.Maria in Betlem, lângă catedrală, Asola, liturghie ultima duminică din lună)

 

Share